Идеи и находки Полезното и Приятното

Кои са най-четените статии в „Бременна.бг“ за 2017 г.

Кои са най-четените статии в "Бременна.бг" за 2017 г.

Здравейте, скъпи читатели на Бременна.бг! Споделяме с вас 10-те най-четени и популярни текстове, които публикувахме през 2017-та. Приятно четене и весело посрещане на Новата година!

1. „Тъпите неща, които хората с деца казват на тези без“, автор: Белослава Димитрова
„Като цяло хората могат да си кажат много и разнообразно тъпи неща с наличието или без наличието на собствени деца. Зависи от човека – неговото възпитание и чувство за такт. За съжаление някои от нас са се лишили завинаги от тези качества и си цепят през житейското просо както намерят за добре. И закономерно от пиедестала на родители са още по-подготвени да ти обяснят за Вселената и всичко останало. В тази позиция много повече им връзва, щото все пак са майки и татковци и „възпитават“ деца.

Всъщност един истински възпитан човек и бих добавила адекватен, не се интересува от личните решения на другия, не ги оценява или осъжда. Изказва мнението си, ако му е потърсено от отсрещния. Но по нашите ширини месенето е основно занимание на мнозина. Ето няколко показателни примера за такова поведение.

Седи, шугави се около теб, гледа те на пресекулки и накрая си го изцепва: „А бе, ти да не би да не обичаш деца?“
https://bremenna.bg/tapite-neshta-koito-horata-s-detsa-kazvat-na-tezi-bez/

2. „Как да поддържаме всичко в ред след появата на бебето и други фантастични истории“, автор: Веси Димитрова
„Това е накратко историята ми от първите дни с бебето вкъщи и вероятно не само моята. Привикването към новия начин на живот за отрицателно време може да се окаже истинско предизвикателство за всяко семейство, затова искам да ви помогна, като споделя някои изпитани трикове по „Оцеляване за майки“. Може да звучи смешно, но ако се въоръжите със сили и търпение, ще преминете сравнително леко през този период и ще успеете да изпитате истински щастието да имате малко бебенце вкъщи. Освен това, ако се научите да организирате времето и дейностите свързани с бебето рано, е много вероятно да се отървете по-бързо от старата ни познайница – следродилната депресия и всички главоболия, които тя може да довлече след себе си.“
https://bremenna.bg/kak-da-poddarzhame-vsichko-v-red-sled-poyavata-na-bebeto-i-drugi-fantastichni-istorii/

3. „Обещанията, които всички правим преди да станем родители… и после нарушаваме“
„Имах големи планове за децата си. Ще ги обличам в еднакви дрехи. Ще спят в собствената си стая и то от първия ден. Ще се научат да четат и пишат, преди да са навършили 3 години.

А пък аз ще си живея безгрижно, няма да наддам нито килограм и няма да има и помен от бели коси или бръчици. Ще продължа да бъда душата на компанията. Ще продължа и да пътувам. И ще продължа да правя спонтанни планове. А връзката със съпруга ми ще си остане абсолютно същата. Разбира се!

Е, предишно Аз, какво ще ми кажеш сега? Колко от тези обещания успя да нарушиш?“
https://bremenna.bg/obeshhaniyata-koito-vsichki-pravim-predi-da-stanem-roditeli-i-posle-narushavame/

4. „Гадните факти за бременността: четиво за мъже“, автор: Валери Стоянов
„Когато сияещата ти половинка ти поднесе триумфално малкия тест за бременност с двете ясни чертички, подсъзнателно усещаш, че ти се ходи някъде надалеч. По възможност на място без телефон и интернет, примерно Чуждестранния легион. След кратка вътрешна борба подтискаш това чувство, понеже от малък са те учили да си отговорен и започваш да се подготвяш за неизбежното. Пишеш в търсачката разни словосъчетания като „триместър“ и „термин“, и „смяна на самоличност“. Може колебливо да попиташ някой минал през това ветеран. Навсякъде в нета попадаш на снимки на сияещи от радост жени, които гледат леко надменно. Женските списания и сайтове изобилстват с факти как бременността прави жената по-зряла, красива, пращяща от здраве и сила и изобщо e едно от най-хубавите неща, за които може да си мечтае човек.

А гадните последствия? Онези, които подсъзнателно знаеш, че е много вероятно точно при теб да се случат? За тях обикновено не пишат толкова. Жените си ги говорят в стил „шушу-мушу“, а мъжете се правят, че няма такова нещо, защото знаят колко са докачливи половинките им. Особено в съвременния супер-феминизиран свят, където всички медийни формати убеждават жената, че тя е силният пол.“
https://bremenna.bg/gadnite-fakti-za-bremennostta-chetivo-za-mazhe/

5. „По въпроса за кърменето…“, автор: Димитрина Еленска
„Вдъхнових се да напиша няколко реда за кърменето сега, когато детето ми е на година и половина и този период за мен е останал в историята. Ако трябваше да говоря на тази тема преди раждането, може би щях да избълвам куп клишета като: всяка жена може да кърми, само 2% от жените имат физиологичен проблем и не могат да кърмят; кърменето е в основата на майчинството; кърменето е най-прекрасното изживяване на света; кърменето е най-важното, което трябва да дадем на новороденото и др. Нямаше сила, която да ме накара да помисля, че може би съм много крайна в разсъжденията си. От една страна безсърдечната пропаганда за полезността на майчината кърма за бебето, като в никакъв случай не оспорвам достоверността на това твърдение, и от друга желанието ми да дам най-доброто на моето дете, без да го лишавам от нищо полезно, безспорно за мен бяха превърнали във фикс идея кърменето на детето ми до навършване на една година. Освен психическата нагласа мога да добавя и похарчените пари за електрическа помпа, с която да изцеждам останалата кърма в гърдите след нахранване на бебето, стол за кърмене, защото вероятно щях да прекарвам доста време с тази дейност и всякакъв тип контейнери за замразяване и съхраняване на кърма, тъй като с тези дини над пъпа ми очаквах голям добив.“
https://bremenna.bg/po-vaprosa-za-karmeneto/

6. „Не храни детето ми!“, автор: Здравка Стефанова – Зозо
„И аз не съм от еко-био-натурално хранещите се хора, но ми се случи да откача в един случай, в който непознат мъж се опита да набута парченце шоколад в устата на току-що проходилото ми дете. Беше в кварталната градинка, където децата си играят в пясъчника, а ние, майките сме потънали в дълбоки дебати коя марка пелени е най-добра. Изведнъж го съзрях. Баща на по-голямо дете, ядящо шоколад, взе парченце от него (с едва ли особено чистите си ръце) и го засили към зяпналата устичка на моето дете. Извадих най-пискливия си глас: „Абе, господине, какво правите? Как си позволявате? Няма да давате нищо на чуждите деца без да сте попитали родителя!!!“ Той ме гледа озадачено, защото и не подозира, че това не е добра и правилна постъпка. Искал да го почерпи. Детето го гледало лакомо. „Представете си, че е алергично…“. Тогава мъжът подви опашка и не съм го виждала повече на това място. Така ме беше вбесил, че ми даде повод да си взема биричка от близкия магазин, но задължително без мезе. Все пак там са децата и ще искат и те.“
https://bremenna.bg/ne-hrani-deteto-mi/

7. „10 неща, които ми се искаше да знам преди да стана баща“, автор: Камен Петров
„Човек и добре да живее, в един момент най-сетне пораства. Влюбва се. Евентуално се жени. В следващия с учудване разбира, че май вече е готов и на ГОЛЯМАТА стъпка, а именно да стане на свой ред баща, така както са ставали бащи преди това предците му. Да стане баща, да продължи рода, да спомогне в борбата с ниския прираст на населението и т.н., и т.н. И аз изминах този път. Мислех си, че съм готов. Реалността обаче ме удари с мокър парцал през лицето още с раждането на бебето /и днес, близо 5 години след това, още не съм се освестил/. Щеше ми се преди да решим да си имаме дете, някой по-мъдър, видял и препатил от мен, да ми даде един-два безплатни съвета, но такъв човек нямаше. Пак се налагаше да се справям сам, а толкова много неща не знаех.“
https://bremenna.bg/10-neshta-koito-mi-se-iskashe-da-znam-predi-da-stana-bashta/

8. „Приятните странични ефекти на бременността, за които никой не ме предупреди“, автор: Ина Пенкова
„Имах щастието да преживея бременност с минимални негативни ефекти върху тялото ми. Към днешна дата оценявам това предимство като смесен резултат от „услужливи гени“ и лични усилия, които положих най-вече по отношение на храненето си. В началото на това преживяване обаче настроенията ми никак не бяха така оптимистични – отвсякъде ме застигаха „предсказания“ на близки и не толкова близки хора, които със съзаклятническа усмивка ми подсказваха, че ме чака истински физически апокалипсис. „Поне 20 килограма ще качиш, ама не се притеснявай – до няколко години ще ги смъкнеш половината“, „Ако си купуваш обувки, вземи си два номера по-големи от обикновено – скоро краката ти ще станат почти двойни“. За мой късмет повечето от тези „благопожелания“ така и не ме сполетяха, въпреки че ги очаквах с цялата готовност, на която съм способна (и която, разбира се, не беше много). Случиха се обаче няколко чудесни промени с тялото ми, които подозирам, че се укриват посредством световен заговор – нямам друго обяснение за това, че никой нищо не споменава за тях. Споделям ги с вас, за да можете тихичко да си ги повтаряте, слушайки словоизлиянията на поредния добротворец, който ви подготвя за срещата ви с бременността.“
https://bremenna.bg/priyatnite-stranichni-efekti-na-bremennostta-za-koito-nikoj-ne-me-predupredi/

9. „В рода ми няма близнаци“, автор: Здравка Стефанова – Зозо
„В рода ми няма близнаци. Оказва се обаче, че това няма никакво значение за генетиката и възможността за зачеване на повече от един ембрион по едно и също време в една и съща утроба на следващите поколения. И то по абсолютно естествен път – със секс. Ако не лежах по време на прегледа, на който чух ДВЕ СА, със сигурност щях да падна. Тестът беше показал две чертички, но тогава изобщо не подозирах, че може да означава и две бъдещи наследничета. Трябва да изобретят такива тестове, които да показват броя на ръчички и крачета, които ще те ръчкат отвътре и ще ти разместват органите в следващите няколко месеца, за да се облещиш на резултата докато си вкъщи, а не вървейки по улиците да се чудиш накъде да поемеш, ти ли си или не си. Всъщност новината никак не е лоша, просто бях шокирана, защото не го очаквах.

Всичките ми близки се надяваха да са момичета, защото се отглеждали по-лесно. Според мен няма гаранция, че ако хлапетата са с плитки, то те ще се бият по-малко или ще тичат по-бавно, но въпреки това на прегледа, когато докторът ме попита: „Да казвам ли пола?“, отговорих: „Ако са момчета – не“. Докторът си замълча и се посмяхме.“
https://bremenna.bg/v-roda-mi-nyama-bliznatsi/

10. „Синдромът „нероден Петко“ или един проблем на късната бременност, за който никой не говори“, автор: Маргарита Огнянова
„След 35 забременяването е по-трудно, рискът от спонтанен аборт се увеличава, рисковете от увреждания на плода също. По едно време четях доста статии по темата, но вече съм на 35 години, все още не съм бременна и инстинктът ми за самосъхранение ме подтиква да смиря любознателността си по темата. Имам си лекар, наясно съм, че трябва да си направя някои допълнителни изследвания по време на бременността, не искам да знам повече от необходимото за рисковете за здравето на майката и детето. Особено от толкова надежден източник като интернет.

По бременните си приятелки обаче забелязвам един друг риск на късната бременност. На него не му се обръща кой знае какво внимание, но на мен ми се струва не по-малко важен от рисковете за физическото здраве. Говоря за онзи ужас, който кара бременната жена да изпада в истерия, защото на бебето може да му се случи нещо лошо! Не, не само докато е в корема на майката, а после, когато тя ще се грижи за него. Тогава може да му стане нещо и тя иска да знае предварително как да реагира, какво е правилно да направи! Трябва да се подготви, да е като спецчаст на спецчастите за бързо реагиране, за да не се случи каквото и да било на това същество, чиято поява чака вече толкова дълго. Тази подготовка понякога добива чудовищни размери.“
https://bremenna.bg/sindromat-neroden-petko-ili-edin-problem-na-kasnata-bremennost-za-kojto-nikoj-ne-govori/

снимка: pixabay