Виж кой говори Да поговорим

За съня на бебетата, за биологичния часовник, за метода „Монтесори“ и други

За съня на бебетата, за биологичния часовник, за метода "Монтесори" и други

Привет, скъпи читатели на Бременна.Бг! Това е нашата обзорна рубрика, в която споделяме с вас тематичните материали, които харесахме през седмицата. Пожелаваме ви приятно четене! Тази седмица се спряхме на темите за съня на бебетата, за биологичния часовник, за метода „Монтесори“.

„Майко Мила“ с текст за съня на бебетата: „Когато търсят решение за затрудненията с дневния сън, родителите често пренебрегват качеството на времето, което предшества този сън. Не забравяйте, че всичко е свързано. Будуването се отразява на дневния сън, така както дневният сън се отразява на будуването.“

Бременна.бг: „В XXI-ви век огромна част от модерното общество, макар и високо развито в много аспекти, няма време да даде пълноценно детство на децата си. От съвсем малки те са заобиколени с куп развиващи играчки, високо-технологични джунджурии и редица безполезни вещи. Налага им се да посещават безброй занимания, кръжоци, школи … задължени да сбъднат амбициите на родителите си, които вярват, че правят най-доброто за тях.

Рано или късно обаче идва момент, в който осъзнаваме, че всъщност, може би най-ценното, което можем да дадем е нашето собствено време, осигурявайки им възможността да бъдат просто деца.“ Прочетете целия текст: https://bremenna.bg/operatsiya-blizo-do-prirodata-blizo-do-semejstvoto/

Харесахме в Инстаграм:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by W R E N (@little.wrens) on

Списание „9 месеца“ с чудесен текст за националната кампания „Роди дете в България“: „В практиката си виждам, че все повече млади момичета мечтаят и се стремят първо към професионална реализация, а след това към майчинство. Но трябва да знаят, че за бременността и раждането има биологичен часовник, а за професионалната реализация – не. Отлагането на бременността, разбира се, крие своите рискове – както за майката, така и за бебето. Неслучайно един от маркерите, включен в скрининга за хромозни аномалии, който се прави в първия триместър на бременността, е възрастта на жената. С напредването на възрастта на жената се покачва и рискът от спонтанен аборт, преждевременно раждане или раждане на мъртъв плод, гестационен диабет, кръвоизливи, хипертония, раждане със секцио, аномалии в хромозомите на плода, фетална растежна ретардация.“

Отново в „9 месеца“ за раждането в Германия: „В началото, след като установиха бременността ми, по искане на гинекологa автоматично ми се направиха няколко изследвания: тестове за имунитет срещу рубеола, тест за СПИН, както и един отделен тест за определяне на кръвната ми група, въпреки че я знаех. В началото ходех всеки месец на преглед, в края на бременността, някъде след 32-рата седмица – два пъти месечно.“

Чудесните „Parentland“ за метода „Монтесори“: „Мария Монтесори се е старала да обучава децата в техния собствен път в живота. Тя се е стремила да развие у тях една силна и уравновесена личност. За нея мисията на образованието е била постигането на самостоятелност при децата: “Ние трябва да помогнем на детето да действа самостоятелно, да желае самостоятелно, да мисли самостоятелно”. Зад вниманието, поднасяно към всяко дете, тя е виждала естествено човеколюбието: “Очевидно е, че природата, сред мисиите, които е поверила на децата, е включила и тази да подтиква възрастните към едно по-висше ниво.” “

снимка: pixabay