Време заедно: Защо е добре за вашето дете?
Прекарването на време с вашето дете е добро за неговото развитие. Това е така, защото изгражда връзката ви и повишава увереността на детето ви. Специалното време с вашето дете е шанс да:
- му отделете цялото си внимание
- да изпратите посланието, че вашето дете е най-важното нещо за вас
- видите света от гледната точка на вашето дете
- разберете повече за нещата, които харесва и не харесва, тревогите и разочарованията на вашето дете
- дадете на детето си насоки. Говорете с него и го изслушвайте
- бъдете модел за подражание на вашето дете
Когато вие и вашето дете прекарвате приятно време заедно, това може да помогне на детето ви да се чувства по-щастливо и по-спокойно. Също така може да му помогне да изгради стабилна връзка с вас. Ето защо е толкова важно да положите основите отрано.
И редовното прекарване на време с вас може да помогне на детето ви да се справи с моментите, когато няма цялото ви внимание или когато сте разделени.
Време заедно: Защо е добре за вас?
Споделянето на време с вашето дете може да бъде чудесно и за вас – това е вашият шанс отново да бъдете дете и просто да се забавлявате.
Освен това ще се чувствате добре да сте близо до детето си и да сте в крак с това, което се случва в живота му.
Прекарването на време с детето ви може да се случи, докато правите ежедневни неща като сгъване на прането. Или можете да отделите време да се разходите заедно, да играете настолни игри и т.н. Просто споделянето на щастливи преживявания помага да изградите връзката си с детето си.
Ежедневни занимания с деца: Идеи
Понякога можете да отделите специално време и да се забавлявате като част от ежедневния си семеен живот. Ето идеи:
- Направете заедно специална закуска след училище. Или оставете детето си да избере рецепта за вечеря, която да приготвите заедно
- Отидете да пазарувате за хранителни стоки заедно и оставете детето си да помага при вземането на решения, да плаща за неща и да води разговори с продавачките в магазина
- Яжте заедно като семейство и говорете за деня си
- Четете книги или разказвайте приказки на детето си преди лягане
- Посочете неща, които знаете, че детето ви харесва, докато вървите през деня, и говорете за тези неща с детето си – например готина кола или красиво дърво
Ако сте далеч от детето си за дълъг период от време, можете да използвате модерните технологии, за да прекарате качествено време с детето си. Например, можете да говорите по видео чат с детето си и да четете книги заедно, да си изпращате текстови съобщения или да играете игри онлайн заедно.
Играйте игри, които да споделяте с децата: Съвети
Що се отнася до играта и вашето дете в училищна възраст, опитайте се да го оставите да избере на какво да играе или го оставете да поеме водещата роля в играта. Скоро ще разберете на какво се радва вашето дете или какво разпалва въображението му.
Ето прости идеи, за да започнете:
- Играйте на игри с думи и измисляйте заедно вицове и гатанки. Можете да започнете с шеги като „Чук-чук“. След това накарайте детето си да измисли свои собствени
- Преследвайте се, борете се или се търкаляйте заедно. Този вид „груба“ игра може да помогне на детето ви да се научи как да бъде силно, без да наранява
- Играйте на настолни игри като „змии и стълби“, домино или обикновени игри с карти. Това помага на детето ви да се научи да играе честно
- Прекарвайте време в правене на неща заедно, като рисуване на картина или създаване на колаж от снимки, изрязани от списание
Дейности на открито, на които да се насладите с децата: Съвети
Играта на открито е забавна и също е добро упражнение. Ето идеи как да излезете навън с детето си:
- Отделете време да отидете заедно в парка – разходете се или карайте колело там, ако можете
- Дайте възможност на детето си да практикува умения и да стане по-добро в неща като катерене и хващане на топка
- Отидете на разходка из вашия квартал
- В тъмна, ясна нощ излезте навън и погледайте звездите
Когато децата се наситят: Какво да правя?
Когато правите нещо забавно с детето си, следете за признаци, че детето ви е уморено или намира играта за твърде трудна. Например детето ви може да се оплаче от играта, която играете, или да поиска да се прибере вкъщи, защото му е скучно.
Ако забележите признаци като тези, опитайте се да разберете защо детето ви може да се държи по този начин. Например:
- Реалистични ли са вашите очаквания? Например, може би дадена игра е твърде трудна или детето ви не може да се концентрира върху нея толкова дълго. Може да успеете да коригирате дейността или да помогнете на детето си за нея.
- Вашето дете се изморява или отегчава? Ако е дълго излизане, детето ви може да се отегчи. Може просто да се наложи да опитате нещо друго или може да е знак да спрете дейността и да опитате отново друг път.
- Заниманието отговаря ли на темперамента на вашето дете? Например, едно по-общително дете може да обича да играе с голяма група други деца, докато по-малко общително дете може да предпочете индивидуални дейности.
Ако детето ви се разстрои много по време на игра или дейност, може да се наложи да му помогнете да се успокои. Когато са спокойни, можете да им помогнете да разберат и управляват емоциите си. Добре е детето ви да знае, че силните емоции по време на игра са нормални, но все пак трябва да се държи уважително и справедливо.
Източник: Raising Cildren