Промени в правилата за финансиране на инвитро: Публикуваните за обществено обсъждане промените в Правилника за организацията на работа и дейността на Център за асистирана репродукция (ЦАР) предвиждат епикризата на жени, кандидатстващи за финансова подкрепа, да бъдат изготвяни на базата на медицинския стандарт по асистирана репродукция.
Към епикризата задължително трябва да бъдат прилагани стимулационните протоколи за индукция на овулацията, контролирана овариална хиперстимулация, както и ембриологичният протокол. Жените, които кандидатстват за финансиране от ЦАР вече няма да доказват индикацията за безплодие с реализирани минимум четири цикъла с вътрематочни инсеминации с един и същ партньор, пише още в промените. Причината за тази промяна е обстоятелството, че тази индикация се наблюдаванай-често при жени, които са без съпруг/постоянен партньор, което не кореспондира с изискването да са реализирани четири цикъла с един и същ партньор. Променя се и стойността на анти-Мюлеровия хормон, като критерий за одобряване на финансирането на дейности по асистирана репродукция. Известно е, че този показател има важно значение, защото чрез него се доказва наличието на яйчников резерв, респективно – на възможност да настъпи бременност.
С промяната се дава възможност на повече жени да получат шанс за майчинство, тъй като новата стойност на показателя вече ще бъде 0,5 нанограма на милилитър, а не 1 нанограм на милилитър, както е в момента, твърди се още в мотивите на министър Ананиев.
С целия проект можете да се запознаете тук.
Уикипедия : Оплождането „инвитро“ (на латински: in vitro – „в стъкло“), често наричано „в епруветка“, е вид асистирана репродуктивна технология (АРТ). Това е процес, при който се извършва оплождане на една или няколко яйцеклетки извън тялото на жената, като след това получените ембриони се връщат в матката.
Инвитро оплождането е основен метод за лечение на безплодие (стерилитет), когато останалите АРТ (например вътрематочна инсеминация и др.) не дават резултат. Процесът включва хормонално контролиране на овулацията, получаване на яйцеклетки и сперматозоиди, и поставянето им заедно в течна среда с цел сперматозоидите да оплодят яйцеклетките. След това оплодените яйцеклетки (зиготи) се връщат в матката на пациентката с намерение да се постигне успешна бременност.
Методът е разработен от британския учен Робърт Едуардс, като първото бебе, заченато инвитро, Луиз Браун, се ражда на 25 юли 1978 г.
За великото си постижение, дало шанс на милиони бездетни двойки по света да имат собствени деца, Робърт Едуардс получава Нобелова награда по медицина за 2010 г