Проф. Иво Кременски от Лабораторията по геномна диагностика заяви, че трябва да има строг контрол върху генетичните изследвания и особено тези, които се правят върху ембриони, защото не е ясно какви ще са последствията в следващите поколения. Той посочи, че лекарят, извършил редактирането на гени на бебе, е вече уволнен, а лабораторията – затворена.
Д-р Стоян Ставру от Института за изследване на обществото и знанието към БАН смята, че прибързаните експерименти компрометират науката. Той заяви, че е необходимо обществото да бъде добре информирано относно това какво точно се прави, а родителите да дават информирано съгласие. Според него ако родителят стане инженер на детето си, то тази отговорност към момента е социално непоносима. bTV, „Тази сутрин“
Още по темата:
„Наука Офнюз“: „В Харвард, заяви Дейли, че Нойхаусър и изследователят Денис Вон (Denis Vaughan) ще започнат да редактират сперматозоиди, за да променят ген, наречен ApoE, който е силно свързан с риска от Алцхаймер. Ако един човек наследи две копия на високорисковата версия на гена, има около 60% вероятност да получи болестта на Алцхаймер.
За да се промени ДНК в сперматозоидите, екипът използва нова версия на CRISPR, наречена „редакция на базите“ (base editing), разработена от друг учен от Харвард Дейвид Лиу (David Liu).“
„Сега“: „Изчезна китайският учен, извършил първата генна модификация на бебета близнаци с цел имунитет към ХИВ – вируса“
снимка: pixabay