Виж кой говори Да поговорим

Пренатални тестове, фондът за асистирана репродукция и други

Пренатални тестове, фондът за асистирана репродукция и други

Добър ден, скъпи читатели на Бременна.Бг! Това е нашата седмична обзорна рубрика, в която споделяме с вас тематичните материали, които харесахме през седмицата. Пожелаваме ви приятно четене!

bTV; д-р Жени Панайотова, специалист по фетална морфология в МБАЛ „Надежда“: „Пренаталните тестове са изключително необходими, защото всяко семейство би трябвало да знае какво точно се случва със самата бременност. За съжаление, тя невинаги протича по най-добрия начин. Има неща, които може да диагностицираме още в самото начало, да помогнем, да променим и, за жалост, неща, на които няма как да повлияем, каза тя.“

Mediapool: “ Изискванията за успеваемост към ин витро клиниките, финансирани от държавния Фонд за асистирана репродукция, ще бъдат завишени, а статистиката за успешните бременности и раждания ще стане достъпна на сайта на фонда. Това предвиждат промени в правилника на фонда, представени от Министерството на здравеопазването в петък и публикувани за обществено обсъждане.
Затягането на контрола идва след решението държавата да започне да финансира по-голям брой ин витро процедури. Със средства от фонда вече ще бъдат финансирани 4 пълни опита плюс 4 трансфера на размразени ембриони, вместо досегашните три пълни опита всеки на стойност до 5000 лева.“

Ина Пенкова с прекрасен текст в Bremenna.bg: „Защото майките са най-обикновени хора. Както тези, които са прочели купища литература на тема „Захранване на бебето и детето“, така и онези, които не са много сигурни как точно се слага памперс и редно ли е венците на новороденото да се разтриват с ракия. А верните отговори не са непременно закодирани нито в книгите за родители, нито в майчинския инстинкт и шестото чувство. Те са някъде там – скрити в прахоляка на бойното поле, наречено „порастване“.“

Харесахме в Инстаграм:

„Мама нинджа“ относно групите в социалната мрежа:

„Терминал 3“ за „Майчин дом“: „“Майчин дом” е не само водещият акушеро-гинекологичен център в страната, но и има амбицията да се превърне в Национален център за женско и детско здраве. Структурата на болницата има необходимите звена, които позволяват проследяването на всички жизнени процеси при жената – от ембриона и проблемите по установяването на неговото състояние и наличието или липсата на аномалии, през цялостната профилактика, диагностициране и адекватна медицинска грижа за здравето й в нейната зряла възраст.“

„Майко Мила“ с текст за трудната задача да избереш име:

снимка: pixabay