На теория и на практика Семеен портрет

За рисковите фактори при домашните раждания

Обобщени данни за планираните домашни раждания в САЩ през периода 2016 г. – 2018 г. показват, че при над 60% от бременните, пожелали да родят вкъщи са били налице сериозни рискови фактори, които биха могли да доведат до усложнения и дори смърт на майката или бебетата, съобщават група автори на изследване, публикувано в American Journal of Obstetrics & Gynecology и цитирано от Агенция Ройтерс, предаде българският здравен портал Здраве.нет.

Най-честите рискови фактори са по-висока възраст на майката и предишно раждане с Цезарово сечение и би трябвало се приемат като абсолютна пречка за домашно раждане, категорични са специалистите

Статистиката сочи, че приблизително 1% -2% от общия брой раждания в САЩ са планирани в домашни условия по желание на бременната жена и семейството й. Процентът отбелязва лек спад след ръста от последните 5 години, посочва един от съавторите на проучването д-р Амос Грюнебаум от The Zucker School of Medicine at Hofstra/Northwell Health Hempstead, New York.

Той е категоричен, че при планирано домашно раждане умират 10 пъти повече новородени в сравнение с тези, които са родени в болница. броя на умират с планирано домашно раждане, отколкото болнично раждане..

„Лично съм се срещал с много жени, които са загубили бебетата си при планирано раждане в домашни условия. Всеки разговор с такава жена е потресаващ“, казва д-р Грюнебаум, цитиран от Ройтерс.

Изследователският екип анализира данните на Националния център за здравна статистика за 88 000 планирани домашни раждания през 2016-2018 г., за да идентифицира в детайли рисковете, за които е известно, че водят до тежки последици както за майката, така и за бебето.

Експертите са установили, че приблизително при 4% от домашните ражданията е имало предходни раждания с Цезарово сечение. Около 23% от майките са били на 35 или повече години, а близо 5% са били на 40 или повече години. Приблизително 1 на 5 бременности е протекла с преносване – 41 седмици, а близо 4% – над 42 седмици.

Установено е било също така, че за 17% от жените това е било първо раждане, а 7,5% от тях са имали 5 и повече предишни раждания (т.нар. Около 13% от обхванатите с проучването са били със затлъстяване.

Д-р Грюнебаум цитира становището на защитниците на планираните домашни раждания, които твърдят, че рутинна практика е предварителният подбор на жени с бременност с нисък риск. Резултатите от проучването обаче показват, че това не е вярно, е констатирал екипът.

В САЩ няма установен стандарт, съдържащ ясни критерии относно това при кои жени може да се допусне домашно раждане. Привържениците на такива раждания се позовават на практиката на акушерки от страни в Европа – Холандия и Германия, които не приемат бременни с висок риск да раждат по домовете си. Подобни указания би трябвало да има и в САЩ, смятат специалистите. Д-р Грюенбаум изброява случаите, при които е абсолютно противопоказно жената да ражда в къщи – предходни родоразрешения с Цезарово сечение, затлъстяване, раждане на близнаци, първо раждане, възрастни жени, предлежание на плода. Гинекологът е създал и информационен сайт със съвети за бременните.

Коментирайки изследването на американския екип, д-р Кристина Роси от Ospedale della Murgia в Бари, Италия изразява категорично становище, че домашните раждания са връщане 50-60 години назад.

Целият текст прочетете тук

снимка: pixabay