Здравейте, уважаеми читатели на Бременна.бг. Това е нашата седмична обзорна рубрика, в която ви посочваме тематичните материали, които ни направиха впечатление през седмицата. Пожелаваме ви приятно четене и прекрасен уикенд!
Нашата авторка Маргарита Огнянова с един безценен наръчник за оцеляване по време на детско парти: „Първите пет минути, в които пърхате наоколо заедно с хлапетата, помагате им да се качат в замъка, да слязат от замъка, да хвърлят топка в плетен кош и подобни ще се чувствате малко странно. После изобщо няма да ви пука – ще тичате, ще скачате, ще носите по едно хлапе във всяка ръка, ще измисляте приключения и изобщо няма да разберете как са минали два часа. Да откриете, че нито сте толкова възрастни, нито сте толкова важни, достолепни и куул, колкото сте си мислели е страхотно. Просто, защото на мястото на всичките ви заблуди и превземки се е наместило нещо много по-хубаво – осъзнаването, че все още сте хлапе.“
Мисъл.бг: „Набиращите напоследък обществено влияние призиви за “връщане към природата” под формата на домашно, „натурално“ раждане са смъртоносно опасни.
Раждането е сложен, опасен процес, който единствено човекът е овладял до степен, способстваща опазването на живота на детето и на майката едновременно. Настоящите нива на смъртност при новородените, са нищожно ниски в сравнение с нивата от преди само век. Благодарение на напредъка в медицинската наука, общата детска смъртност в България в категорията под едногодишна възраст измерена в статистически период 1999-2001 година е равна на едва 4.985% от смъртността в статистическия период 1899-1902 година. Това е над 20 кратно подобрение в полза на живота, благодарение на раждането под лекарски надзор и прилагането на съвременни медицински практики, като ваксинациите например. Но, ако процентите са твърде абстрактни, нека видим и реалните числа преди век са загинали 70 086 деца на възраст до 1 година. Благодарение на съвременната медицина, спасяваме живота на близо 67 000 деца, според данни на Медицинският Университет в София“
Gif на седмицата:
Webcafe: „Причините за ниската раждаемост не са само финансови. Те са много повече философски, или дори народо-психологически, свързани с очакванията за бъдещето и възможността то да бъде планирано и контролирано.“
След 12 години инвитро опити, майка роди тризнаци в столичната Акушеро-гинекологична болница „Света София“. На този фон според данните на „Евростат“ жените в България стават майки или прекалено рано или прекалено късно.
Какво ни хареса в Инстаграм:
снимка: pixabay