Имаме бебе Плюс 1

„Дешифрирането“ на бебешкия плач не се учи, а изисква опит

Умението да „дешифрирате“ бебешкия плач, тоест да разпознавате и различавате вида на бебешкия плач, не е вродено умение, а способност, възникваща от опита.

Група изследователи показаха, че способността за разпознаване на вида плач и свързването му със специфична емоция при бебето идва чрез придобит опит, а не като вродена способност, което беше приетото обяснение досега.

“Открихме, че възрастните могат да разпознават сигнали за болка срещу лек дискомфорт в плача на бебета, но тази способност изисква предварителен опит”, казва Сило Корвин.

Интересното е, че това проучване показа, че разпознаването на типа плач не е свързано само с бебетата, чиито родители са били участниците, но че родителите са успели да разпознаят и разберат плача на бебета, които никога преди не са срещали.

Хората, които нямат опит с бебета, не могат да разпознаят това, и проучването включва 200 участници с различни нива на опит в грижите за деца.

На субектите са дадени осем записа на плач на различни бебета и те са натоварени да слушат тези записи в продължение на два дни.

След периода на слушане те са тествани за тяхното разпознаване на различни видове бебешки плач, след което те разграничиха виковете на болка, причинени от ваксинация, от виковете на дискомфорт, записани по време на баня.

Резултатите от експеримента показаха, че способността за “дешифриране” зависи от постоянния опит на човек с бебета, а не само от слушането през предходните дни.

Докато неопитните респонденти не се справиха по-добре от предположенията, родителите и педиатричните експерти, които общуват често с бебета, успяха в 70 процента от случаите.

Това проучване е част от по-широка изследователска програма, изучаваща как информацията се кодира и предава в плача на бебетата.

“Бебетата трябва да изразят своята болка или дискомфорт чрез плач и вокализация. Има и други начини да разберем дали бебето изпитва болка, като изражението на лицето или позата на тялото, но плачът може да ни даде допълнителна информация за това как се чувства бебето”, казва д-р Корвин.