Да поговорим Коментар

Паралелно с епидемията от коронавирус има и скрита епидемия от домашно насилие

Увеличават се случаите на домашно насилие през последните седмици, поради социалната изолация. Паралелно с епидемията от коронавирус има и скрита епидемия от домашно насилие, със сериозни и трайни последици. България е една от държавите, която през последните години бележи сериозен ръст на случаи на домашно насилие. За разлика от една нормална ситуация на свободно предвижване, в извънредното положение много трудно жертвата може да потърси помощ и подкрепа.

В държави като Испания и Франция жертвите на домашно насилие могат да се настанят в хотели, като разходите се поемат от правителството. Във Франция, пострадалият от домашно насилие може да потърси помощ от фармацевт в аптеката или продавач в дрогерията, като сигнализира с тайна дума, без да издава себе си пред насилника, ако е придружаван от него.

В България все още липсва достатъчно чувствителност към проявите на домашно насилие, независимо увеличения брой случаи, завършили с убийство. В условията на социална изолация и принудително съжителстване между насилник и жертва, пострадалите споделят, че се чувстват в капан и пълна безизходица.

В практиката си, често наблюдавам, че хората трудно разпознават, че са жертва на домашно насилие, особено когато са подложени на емоционално или психическо насилие.
Действащият у нас закон за защита от домашно насилие дефинира ясно, че „Домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство. За психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.” Последното е особено актуално днес, тъй като от въведеното в страната извънредно положение насам, броят на децата потърсили защита на „горещ телефон” се е увеличил значително. ,поводът е, че децата са преки свидетели на прояви на насилие в семейството, което ги прави и жертви.

Ние продължаваме ежедневно да даваме правни съвети на жертви на домашно насилие, като използваме всички възможности на онлайн консултирането, което е бързо, достъпно и в същото време при гарантиране на пълна анонимност. Към нас се обръщат и близки на жертви, които търсят начин да им помогнат и да ги изведат от капана, в който се намират. Най-важно е да се потърси помощ своевременно, което по закон трябва да се случи в рамките на един месец от извършеното насилие. Този срок е преклузивен, т.е. след като изтече, пострадалото лице губи възможността да получи съдебна защита и може да направи това евентуално при нови или следващи актове.

Съдилищата из цялата страна работят и не са спирали да приемат молби за защита от домашно насилие и да издават заповеди за незабавна защита в рамките на 24 часа от подаването им, независимо от въведените мерки.Всяко лице, което е жертва на домашно насилие може и следва да потърси защита за себе си или за децата си, ако счита че са налице основания и ще получи такава. Това е единственият начин насилникът да бъде спрян. Всеки, който узнае, че има съмнения, че някой е жертва на домашно насилие, следва да подаде сигнал, на тел: 112, или на някой от денонощните горещи телефонни линии за пострадали от насилие жени, юноши и деца на Фондация „Анимус“: за България – 0800 18 676, извън страната – 00 359 2 981 76 86

Автор:  адвокат Зарухи Задикян  (Адвокатска кантора „Задикян & Станчев“)

снимка: pixabay